Jaki program do faktur dla małej firmy?
Prowadzenie biznesu to nie lada wyzwanie. Przedsiębiorcy muszą zmierzyć się z wieloma problemami i spełniać przy tym wszystkie restrykcyjne przepisy skarbowe. Dotyczą one zarówno wielkich firm, jak i niewielkich przedsiębiorstw. Wypełnienie wszystkich obowiązków, które ciążą na właścicielach nie jest proste. Na szczęście istnieje dzisiaj wiele sposobów na uproszczenie skomplikowanych procedur. Jednym z nich jest zastosowanie programu do wystawiania faktur.

Jaki dobry program do wystawiania faktur wybrać?

Pierwsze programy (które dzisiaj są już przestarzałe) były aplikacjami instalowanymi na komputerze. Była to rewolucja, która znacząco uprościła pracę osób zajmujących się fakturowaniem. Wraz z rozwojem Internetu i nowych technologii powstały nowoczesne programy do fakturowania on-line. Są one obecnie najpopularniejsze i bardzo wygodne, gdyż umożliwiają łatwy dostęp do dokumentów sprzedaży i wszelkich usług z nimi powiązanych. Wszystko to dzieje się z poziomu strony internetowej. Jest to wyjątkowo praktyczne w porównaniu do pierwszych tego typu programów.
Nie ma potrzeby instalacji specjalnego oprogramowania na konkretnym urządzeniu (komputerze), co z kolei przekłada się na możliwość dostępu do omawianego narzędzia z różnych urządzeń o dowolnych porach dnia i nocy. To znów ułatwia sposób pracy odpowiedzialnych w firmie za tą czynność.
Wspomniane programy do wystawiania faktur łączą kilka funkcjonalności, które są nieocenione przy prowadzeniu księgowości. Dzięki nim możliwe jest korzystanie z bazy GUS przy pobieraniu danych klientów po numerze KRS lub NIP. Problemem nie jest także wystawienie różnego rodzaju dokumentów sprzedażowych, a nawet faktur w zagranicznych walutach i obcych językach. Co najistotniejsze to przedsiębiorca może zdecydować, które funkcje programu do wystawiania faktur będą mu potrzebne. Oprócz wspomnianych już cech istotne jest zwrócenie uwagi na szybkość działania i bezawaryjność programu oraz zabezpieczane przez unijne dyrektywy bezpieczeństwo danych.

Melpe polecane jako dobry program do wystawiania faktur

Melpe jest to program z którego można korzystać z poziomu strony internetowej. Wymagane jest dokonanie rejestracji użytkownika, i początkowe darmowe korzystanie z programu przez 30 dni. Po tym okresie opłata za użytkowanie programu wynosi jedynie 6 zł miesięcznie. Dzięki niedużej kwocie możliwe jest korzystanie ze wszystkich niezbędnych funkcji programu do wystawiania faktur. Dostępne jest tutaj korzystanie z bazy GUS, białej listy podatników VAT, szablonów dokumentów sprzedażowych i automatycznego generowania plików JPK_VAT. Program Melpe pozwala na podłączanie kilku kont użytkowników do obsługi jednej firmy, to z kolei daje możliwość podziału pracy między kilku pracowników. Z drugiej strony dzięki Melpe można w ramach jednego konta użytkownika stworzyć kilka odrębnych firm. Samo przełączanie się między kilkoma przedsiębiorstwami jest bardzo proste. Dzięki temu osoby zajmujące się księgowością mogą bez problemu wykorzystać jeden program do prowadzenia dokumentacji kilku firm. Zarządzanie fakturami jest uporządkowane, proste i przejrzyste.
Niewątpliwym atutem programu Melpe jest automatyczne wypełnianie faktur czy też intuicyjne i przejrzyste menu główne. Ponadto program pozwala na edytowanie danych czy nawet przesyłania faktur bezpośrednio z programu do klientów. Ta ostatnia funkcja jest wyjątkowo przydatna, gdyż pozwala na zaoszczędzenia czasu i daje pewność, że dokument dotrze do osób.
Melpe zapewnia także dokładną ewidencję oraz przegląd rozliczonych i nierozliczonych dokumentów. To z kolei dzieli się na należności i zobowiązania do zapłaty. Taki podział pozwala na określenie wpływów i pilnowanie należności. Dzięki Melpe możliwe jest prowadzenie dokładnej ewidencji kosztów czy windykacja kontrahentów oraz pełny podgląd tych rozliczonych i oczekujących dokumentów. Dodatkowym ważnym elementem jest historia działań czy generowanie raportów i sortowanie dokumentów do działów firmy. Wszystkie wymienione możliwości w znaczący sposób ułatwią obieg dokumentów i prowadzenie księgowości.

Najlepszy program do prowadzenia księgowości on-line

Przy wyborze programu do fakturowania należy zwrócić uwagę na obecne potrzeby firmy, nie należy jednak ograniczać się tylko do nich. Warto jest myśleć przyszłościowo, gdyż funkcje które nie są potrzebne dzisiaj, mogą okazać się przydatne za jakiś czas wraz z rozwojem firmy. Doskonałym wyborem okaże się program Melpe, który zaspokoi bieżące potrzeby firmy i sprawdzi się także w sytuacji jej dynamicznego rozwoju.