Zmiana ilości miejsc po przecinku w cenie jednostkowej towarów na fakturze
W kartotekach towarów zdarzają się czasem produkty, których cena jednostkowa jest na tyle niska, że konieczne jest wprowadzenie dla niej wartości z kilkoma miejscami po przecinku. Standardowo ceny podaje się z dokładnością do dwóch miejsc, zaokrąglając kwotę. Istnieje jednak możliwość zmiany ilości miejsc po przecinku w cenie jednostkowej towarów na fakturze, wykorzystywana w określonych sytuacjach. Jak wykonać taką zmianę i kiedy można ją zastosować?

Zmiana ilości miejsc po przecinku w cenie jednostkowej towarów

Biorąc pod uwagę potrzebę wprowadzania cen towarów z większą precyzją w przypadku ich bardzo niskich wartości wyrażaną przez wielu przedsiębiorców, do programu Melpe została wprowadzona możliwość zmiany ustawienia ilości miejsc po przecinku w cenie jednostkowej produktów pojawiających się jako kolejne pozycje na dokumentach sprzedaży. Możliwość ustalania cen towarów z dokładnością do czterech miejsc po przecinku jest praktyczna dla wielu przedsiębiorców i specyficznych produktów, których ceny jednostkowe są niskie, a dla których wymagana jest wysoka dokładność przeliczenia należnej kwoty. Sytuacja taka może zdarzać się np. przy przeliczaniu wartości towaru na inną walutę, w których przypadku powiększenie ilości miejsc po przecinku pozwala uniknąć uzyskania wartości „0” za sprzedawany towar. Więcej miejsc po przecinku daje również szansę na uniknięcie rozbieżności w wartościach towarów przyjmowanych i sprzedawanych oraz precyzyjniejsze wyliczanie rabatów od sprzedawanych towarów. Dla tych ostatnich bazową wartością będzie cena jednostkowa z większą dokładnością do kilku miejsc po przecinku, a nie cena zaokrąglona.

Jak zmienić ilość miejsc po przecinku w cenie jednostkowej?

Aby zmienić ustawienie ilości miejsc po przecinku dla cen towarów należy otworzyć menu Ustawienia – Dokumenty – Ilość miejsc po przecinku. Wybór możliwy jest w zakresie 0 – 4 miejsc po przecinku, przy czym 2 to opcja domyślna stosowana w większości faktur, dla których ceny towarów wyrażane są w złotych i groszach. Dokonując zmiany ilości miejsc po przecinku, wariant z większą ilością miejsc będzie widoczny w cenniku na kartotekach towarowych oraz w pozycjach na dokumentach sprzedażowych. Jak widać na załączonym poniżej zrzucie ekranu, przy ustaleniu większej ilości miejsc po przecinku, opcja ta włącza się dla ceny bazowej, detalicznej i hurtowej każdego towaru i może być zmieniana bezpośrednio z poziomu kartoteki towaru zarówno przy jego dodawaniu, jak i aktualizacji cen. Jeśli cena towaru będzie wymagała wykorzystania jedynie dwóch miejsc po przecinku, pozostałe dwa wystarczy wypełnić zerami.

Większa ilość miejsc po przecinku w cenie towaru na fakturze

Po zmianie ustawień i wyborze większej ilości miejsc po przecinku w cenach jednostkowych towarów, nowy format cen pojawi się także na fakturze, jak na załączonym poniżej zrzucie ekranu. Co jednak ważne, aby faktury były zgodne z obowiązującymi przepisami, pomimo przeniesienia na dokumenty cen z czterema miejscami po przecinku, wartości netto, brutto i VAT zaokrąglane są do dwóch miejsc po przecinku. Umożliwienie wprowadzenia cen jednostkowych z większą liczbą miejsc po przecinku daje przedsiębiorcom swobodę przygotowywania dokumentów zgodnie z wymogami ich kontrahentów, a jednocześnie spełnianie obowiązujących przepisów podatkowych i ustaw dotyczących prawidłowego wystawiania faktur za towary. Opierając się o przepisy zawarte w § 9 ust. 6 rozporządzenia w sprawie faktur, zaokrąglanie wartości netto, brutto oraz VAT na fakturach odbywa się do pełnych groszy zgodnie z zasadą: końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza. Jeśli więc cena jednostkowa wyniesie przykładowo 3,025 złotego, po zaokrągleniu wyniesie 3,03 zł, a jeśli 3,024, po zaokrągleniu pozostanie 3,02 zł.