Panel zarządzania fakturami w tym wystawianie nowych faktur znajduje się w podzakładce Sprzedaż zakładki Dokumenty. W celu wystawienia nowej faktury należy kliknąć niebieski przycisk Dodaj: Faktura. Naszym oczom ukaże się formularz podzielony na 4 zakładki. Przejdźmy do krótkiego omówienia każdego elementu formularz z każdej zakładki. Pierwsza zakładka jaka nam się ukazuje to Dane podstawowe. Jak sama nazwa zakładki wskazuje określamy w niej podstawowe informacje naszej faktury.
Data wystawienia – Pole zawiera domyÅ›lnie dzisiejszÄ… datÄ™. Ustalamy w tym polu datÄ™ wystawienia faktury. JeÅ›li zechcemy zmienić datÄ™ wystarczy kliknąć na pole aby pojawiÅ‚ siÄ™ kalendarz. Z kalendarzy wybieramy odpowiedniÄ… datÄ™.
Data sprzedaży – Pole zawiera domyÅ›lnie dzisiejszÄ… datÄ™. Ustalamy w tym polu datÄ™ sprzedaży towaru z faktury. JeÅ›li zechcemy zmienić datÄ™ wystarczy kliknąć na pole aby pojawiÅ‚ siÄ™ kalendarz. Z kalendarzy wybieramy odpowiedniÄ… datÄ™.
Nabywca – Z rozwijanej listy wybieramy naszego kontrahenta. Wybór konkretnego kontrahenta definiuje wartoÅ›ci domyÅ›lne dla niektórych pól. Na liÅ›cie jest też opcja dodania nowego kontrahenta. Po wyborze tej opcji pojawi nam siÄ™ formularz dodawania kontrahenta. Formularz wypeÅ‚niamy analogicznie do tego z kroku dodawanie nowego kontrahenta w zakÅ‚adce Kartoteki.
Sposób pÅ‚atnoÅ›ci – Pole okreÅ›lajÄ…ce sposób w jaki kontrahent bÄ™dzie spÅ‚acać fakturÄ™. Sposób spÅ‚aty faktury może przyjąć nastÄ™pujÄ…ce wartoÅ›ci przelew, gotówka, karta pÅ‚atnicza i inne. W przypadku 3 pierwszych sposobów pojawiajÄ… siÄ™ dodatkowe 2 pola Termin pÅ‚atnoÅ›ci i Dni. Pole dni okreÅ›la ilość dni na zapÅ‚acenie faktury. Termin pÅ‚atnoÅ›ci jest wyliczany na podstawie dni. W przypadku kiedy w polu Dni nie ma podanej wartoÅ›ci, to pole Termin pÅ‚atnoÅ›ci przyjmuje domyÅ›lnie dzisiejszÄ… datÄ™. W przypadku innego sposobu pÅ‚atnoÅ›ci pojawia siÄ™ tylko pole opisu pÅ‚atnoÅ›ci. Pole Sposób pÅ‚atnoÅ›ci oraz wszystkie pola z nim zwiÄ…zane przyjmujÄ… domyÅ›lnie wartoÅ›ci przypisane w profilu kontrahenta.
Seria numeracji – Z listy wybieramy schemat numeracji wedle którego ma być ponumerowana dana faktura. Na liÅ›cie znajduje siÄ™ również dodatkowa pozycja o nazwie Inny. JeÅ›li jÄ… wybierzemy to naszym oczom ukaże siÄ™ formularz dodawania nowej serii numeracji. WypeÅ‚niamy go analogicznie jak ten z kroku dodawania nowej serii numeracji.
Numer dokumentu – To pole pokazuje nam jaki numer zostanie przypisany do naszej dokumentacji. JeÅ›li w naszym schemacie serii używamy zmiennej kolejnego numeru, bÄ™dziemy mieli możliwość wprowadzenia wÅ‚asnego numeru.
Waluta – Z listy dostÄ™pnych walut wybieramy walutÄ™ na którÄ… ma być wystawiona faktura. DomyÅ›lna wartość to polska waluta PLN. JeÅ›li zdecydujemy siÄ™ na wybór innej waluty niż polskiej, to obok pojawi siÄ™ pole z kursem waluty oraz informacjÄ… skÄ…d serwis wziÄ…Å‚ aktualny kurs.
VAT od – W tym polu decydujemy że podatek VAT ma być liczony od ceny brutto lub netto. Pole domyÅ›lnie przyjmuje wartość ustalonÄ… na profilu kontrahenta.
Grupa cenowa – W tym miejscu ustalamy że podane przez nas ceny to ceny bazowe, detaliczne lub hurtowe.
Numer zamówienia – Tutaj możemy wpisać numer zamówienia wedle wÅ‚asnych zasad. BÄ™dzie to sÅ‚użyć jako dodatkowa informacja dla nas i kontrahenta.
Numer dostawy – Tutaj możemy wpisać numer dostawy wedle wÅ‚asnych zasad. BÄ™dzie to sÅ‚użyć jako dodatkowa informacja dla nas i kontrahenta.
Opis – W tym polu możemy dodać krótki opis faktury dla wÅ‚asnej wygodny późniejszej identyfikacji.W zakÅ‚adce Dodatkowe znajdziemy takie opcje jak wybór jÄ™zyka faktury lub wybór naszego konta bankowego, jeÅ›li posiadamy wiÄ™cej niż jedno konto przypisane do naszej firmy. W tej zakÅ‚adce możemy też wÅ‚Ä…czyć opcjÄ™ drukowania kodów GTU na dokumentach lub drukowanie szczegółowych informacji procedur podatkowych.W zakÅ‚adce Rozliczenia znajdziemy ratalne wpÅ‚aty za wystawionÄ… fakturÄ™. W przypadku wystawiania faktury ta zakÅ‚adka nas nie interesuje.W zakÅ‚adce Dokumenty powiÄ…zane powiÄ…zane możemy doÅ‚Ä…czyć do faktury fakturÄ™ zaliczkowÄ…. Na dole każdej z zakÅ‚adek wyÅ›wietla siÄ™ lista towarów które obejmuje dana faktura. Lista zawiera nazwÄ™ towaru, jednostkÄ™, ilość towaru, cenÄ™, stawka VAT i wartość.
Większość pól z listy wypełni się automatycznie po wyborze towaru. W celu dodania istniejącego towaru należy kliknąć Wyszukaj produkt z katalogu, znajdującego się pod listą.
Mamy też możliwość dodania nowego towaru z poziomu strony wystawiania faktury. W tym celu należy kliknąć przycisk Dodaj jednorazowo produkt, znajdujący się pod listą. Ukaże nam się formularz dodawania towaru który wypełniamy analogicznie jak ten z strony dodawania towaru. Obok pola Wartość w pierwszym wierszu listy jest ikona zębatki. Jeśli na nią klikniemy będziemy mogli dodać opis do każdego produktu. Na liście znajduje się kolumna z nazwą J.M, to kolumna wyboru jednostek. Z rozwijanej listy wybieramy jednostkę odpowiednią do liczenia naszego produktu. Na liście mamy jednostki systemowe jak i jednostki utworzone przez użytkownika. Istotnym elementem jest kolumna VAT%. Z rozwijanej listy wybieramy odpowiednią dla naszego towaru stawkę VAT. Na liście do wyboru mamy domyślnie polskie stawki VAT. Jeśli jednak w ustawienia Dane księgowe z kategorii Firma w zakładce Ustawienia mamy aktywny VAT OSS, to na liście ukażą nam się stawki państw członkowski UE. To z jakiego państwa ukażą nam się stawki VAT zależne jest od przypisania kontrahenta do kraju członkowksiego UE.Po wprowadzeniu wszystkich danych klikamy przycisk Zapisz znajdujący się po prawej u dołu formularza. Na zakończenie pojawi się okno wprowadzania wpłat lub wypłat z dokumentów. Jeśli nie chcemy wprowadzać żadnych danych wpłat lub wypłat to klikamy anuluj. Kwestia wprowadzania wpłat i wypłat zostanie omówiona później.